Norėčiau aptarti trisdešimt juostų, kurias JAV kino akademija per pastaruosius trisdešimt metų pripažino metų geriausiomis. Štai sąrašas ir kelios mintys apie kiekvieną filmą.

1986 m. – Platoon (Būrys). Karinė Oliverio Stone’o juosta, laimėjusi keturis Oskarus. Tai pirmas trilogijos apie Vietnamo karą filmas (kiti du – Born on the Fourth of July (Gimęs liepos 4-ąją, 1989) ir Heaven & Earth (Tarp dangaus ir žemės, 1993).

1987 m. – The Last Emperor (Paskutinis imperatorius). Epinis biografinis Bernardo Bertolucci filmas apie paskutinį Kinijos imperatorių Puyi. Vizualiai labai gražus filmas, įdomi imperatoriaus gyvenimo istorija.

1988 m. – Rain Man (Lietaus žmogus). Pasakojimas apie du visiškai skirtingus brolius, vienas kurių serga autizmu. Puiki Dustino Hoffmano vaidyba, už kurią aktorius buvo apdovanotas Oskaru.

1989 m. – Driving Miss Daisy (Ponios Deizės vairuotojas). Keturis Oskarus pelniusi komiška drama su Morganu Freemanu, kuris buvo nominuotas Oskarui kaip geriausias aktorius.

1990 m. – Dances With Wolves (Šokis su vilkais). Epinis vesternas, kurį prodiusavo, režisavo ir jame pagrindinį vaidmenį atliko Kevinas Costneris. Filmas sukurtas pagal to paties pavadinimo romaną.

1991 m. – The Silence of the Lambs (Avinėlių tylėjimas). Garsusis filmas apie kanibalą psichiatrą Hanibalą Lekterį. Puiki Anthony Hopkinso ir Jodie Foster vaidyba.

1992 m. – Unforgiven (Menantis pikta). Clinto Eastwoodo vesternas, kuriame režisierius atliko ir pagrindinį vaidmenį. Taip pat vaidina Gene’as Hackmanas ir Morganas Freemanas.

1993 m. – Schindler’s List (Šindlerio sąrašas). Bene garsiausias Steveno Spielbergo filmas, IMDB Top 250 užimantis šeštą vietą. Puiki aktorių vaidyba. Ypač įsimena Ralphas Fiennesas. atliekantis koncentracijos stovyklos komendanto vaidmenį.

1994 m. – Forrest Gump (Forestas Gampas). Filmas, kuris negali palikti abejingų. Unikali istorija apie nelabai protingą vaikiną, kuris atsiduria svarbių istorinių įvykių sūkuryje. Nuostabi Tomo Hankso vaidyba.

Negaliu nepaminėti, kad Foresto Gampo konkurentas buvo juosta The Shawshank Redemption (Pabėgimas iš Šoušenko), IMDB sąraše esanti pirmoje vietoje! Apmaudu, kad iš nominantų galima rinktis tik vieną, antraip šis filmas, mano galva, būtų pelnęs Oskarą.

1995 m. – Braveheart (Narsioji širdis). Epinis karinis filmas apie škotų kunigaikštį serą Williamą Wallace’ą ir jo pradėtą Škotijos nepriklausomybės karą. Melas Gibsonas visada jautė potraukį istorinei tematikai. Jis ne tik režisavo, bet ir suvaidino filme pagrindinį vaidmenį.

1996 m. – The English Patient (Anglas ligonis).  Anthony Minghellos filmas pagal to paties pavadinimo romaną, pelnęs devynis Oskarus. Asmeniškai man filmas nebuvo labai įdomus, o knyga dar mažiau įdomi.

1997 m. – Titanic (Titanikas). Garsusis Jameso Camerono filmas apie legendinį laivą. Tai filmas, po kurio Leonardo DiCaprio ir Kate Winslet tapo pasaulinio garso žvaigždėmis. Nors vizualiai filmas gražus, jame nemažai kliurkų.

1998 m. – Shakespeare in Love (Įsimylėjęs Šekspyras). Kažkada filmai apie Šekspyrą intrigavo, todėl pasižiūrėjau. Tiesą sakant, filmas visai nepatiko ir nesupratau, už ką tas Oskaras. Bet gal čia tik mano skonis?

1999 m. – American Beauty (Amerikos grožybės). Tai vienas nuostabiausių filmų, kuriuos esu mačiusi. Tuo metu, kai jį žiūrėjau, jis buvo toks artimas ir teisingas. Puiki muzika, nepakartojamas Kevinas Spacey.

2000 m. – Gladiator (Gladiatorius). Ridley Scotto epinė istorinė drama apie Romos generolą Maximusą, kuris priverstas tapti gladiatoriumi ir kovoti už savo gyvybę. Neblogas filmas, į kurį istorijos žinovams vis dėlto nereikėtų žiūrėti pernelyg rimtai.

2001 m. – A Beautiful Mind (Nuostabus protas). Suvaidinęs Gladiatoriuje, Russellas Crowe pakilo ant šlovės bangos ir nuo jos nenusileido du metus iš eilės. Tik kritikų gildijai genialaus matematiko vaidmuo nepasirodė toks pat įtaigus kaip gladiatoriaus, už kurį aktorius gavo Oskarą.

2002 m. – Chicago (Čikaga). Holivudo padangėje kartas nuo karto pasirodo miuziklai ir susišluoja pagrindinius apdovanojimus. Čikaga laimėjo net šešis Oskarus, tačiau man asmeniškai nepaliko didelio įspūdžio.

2003 m. – The Lord of the Rings: The Return of the King (Žiedų valdovas: Karaliaus sugrįžimas). Trečioji Žiedų valdovo dalis ne tik užbaigė epinę trilogiją, bet ir nuskynė prizą geriausio filmo kategorijoje. Kaip sakoma, trečias filmas nemeluoja.

2004 m. – Million Dollar Baby (Mergina, verta milijono). Dar vienas Clinto Eastwoodo filmas, pelnęs Oskarą kaip geriausias metų filmas. Pabaiga man asmeniškai atrodė pernelyg sentimentali, paskutinės minutės skirtos ašaroms lieti.

2005 m. – Crash (Avarija). Filmų, kurie pasakoja apie, rodos, nesusijusių žmonių gyvenimus, kol galop juos kažkas sujungia, teko matyti ne vieną. Tai išties įdomus pateikimo būdas. Drama patiko, nors nelabai pamenu siužeto.

2006 m. – The Departed (Infiltruoti). Tai Martino Scorsese’ės kriminalinė drama, kurioje vaidina visas žvaigždynas: Leonardo DiCaprio, Mattas Damonas, Jackas Nicholsonas, Markas Wahlbergas. Todėl, matyt, nereikia stebėtis, kad filmas buvo išrinktas metų geriausiu.

2007 m. – No Country for Old Men (Šioje šalyje nėra vietos senukams). Kiekvienas brolių Coenų filmas vertas dėmesio, bet šis filmas išskirtinis. Tai lėtas trileris, kuriame žudikas toks šaltakraujis ir nesustabdomas, kad darosi kraupu. Matyt, po šio filmo atsirado nemažai tokios stilistikos juostų, tarkim, šiais metais Oskarui nuominuota Hell or High Water).

2008 m. – Slumdog Millionaire (Lūšnynų milijonierius). Filmas įdomus, gražus, gerai atskleidžia lūšnynų gyvenimą, tačiau, būkim realistai, scenarijus mažai tikėtinas. Ši drama unikali tuo, kad įamžino populiarųjį televizijos žaidimą Kas nori tapti milijonieriumi?

2009 m. – The Hurt Locker (Išminuotųjų būrys). Karinis trileris apie išminuotųjų būrį Irake. Filmas į Oskarų istoriją įrašytas kaip mažiausiai uždirbęs geriausias metų filmas (15 700 000 $ JAV).

2010 m. – The King’s Speech (Karaliaus kalba). Biografinė drama apie karalių Jurgį VI. Tai labai nuoširdus filmas apie žmogų, kuris visai nesiruošė būti karaliumi, bet yra priverstas juo tapti, pirmiausia, išmokdamas oratorystės meno. Puiki Colino Firtho ir Geoffrey Rusho vaidyba.

2011 m. – The Artist (Artistas). Kino istorijoje tai išties unikalus filmas, vaizduojantis, kaip nebylusis kinas virsta garsiniu. Tai juosta, gimusi iš meilės kino menui ir savo stilistika primenanti senuosius kino perliukus.

2012 m. – Argo (Operacija „Argo“). Šiuo filmu Benas Affleckas dar kartą įrodė, kad yra puikus režisierius. Ši istorinė drama apie amerikiečių įkaitų Irane krizę puikiai atspindinti XX a. aštuntojo dešimtmečio atmosferą ir įtampą.

2013 m. – 12 Years a Slave (12 vergovės metų). Tai vienas tų nuostabių filmų, kurį pasižiūrėjus vieną kartą, antrąkart žiūrėti nebesinori. Nes jis labai sunkus ir įtemptas. Išskirtinė istorija, puiki Chiwetelo Ejioforo vaidyba.

2014 m. – Birdman (Žmogus-paukštis). Originalus filmas, atskleidžiantis menininkų pasaulio tamsiąją pusę. Jame nagrinėjamas meno vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje. Kaip atskirti tikrą meną nuo klastotės? Kas svarbiau: šlovė ar meniškumas? Kas yra aktorius: įvaizdis ar tikra asmenybė? Kur yra meno ribos ir ką galima rodyti scenoje? Tai tik dalis klausimų, kurie kyla pasižiūrėjus filmą. Nepaisant sudėtingų temų, filmas yra lengvas ir sužiūrimas vienu ypu (vienintelio kadro įspūdis).

2015 m. – Spotlight (Sensacija). Per trisdešimt metų tarp nugalėtųjų nebuvo filmo, kuris nagrinėtų žurnalistų darbą. Šis filmas – tai padėka tikriems žurnalistams, kurių šiais laikais, deja, liko labai nedaug. Su Žmogumi-paukščiu sugrįžęs Michaelis Keatonas ir šiame filme sužiba ryškiomis spalvomis.

2016 m. – Moonlight (Mėnesiena). Barry Jenkinso drama apie juodaodžio vyro gyvenimą nuo jo vaikystės iki brandos. Filmas pelnė dar du Oskarus (geriausias antro plano aktorius, geriausias adaptuotas scenarijus). Kad Oskaras iš tiesų priklauso šiam filmui, paaiškėjo po to, kai geriausiu filmu per klaidą buvo paskelbta juosta Kalifornijos svajos (La La Land, 2016).